Point.IoT – akcelerator nowej generacji

Do 30 kwietnia 2021 startupy technologiczne mogą zgłaszać się do międzynarodowego programu akceleracyjnego Point.IoT. Program ten wspiera innowacje dzięki technologiom Internetu Rzeczy i Galileo – unijnego globalnego systemu nawigacji satelitarnej.

Point.IoT to nowy program, mający na celu wspieranie innowacji przy użyciu technologii Galileo i IoT. Każdego roku dziesięć zespołów ambitnych przedsiębiorców ma szansę w jego ramach zakasać rękawy i sprostać wyzwaniom dla danej branży. Zespoły projektują, testują i wdrażają swoje unikalne rozwiązania IoT podczas trzymiesięcznego wirtualnego sprintu i walczą o główną nagrodę w wysokości 20 000 euro. Point.IoT, za sprawą treningu biznesowego i technicznego wyposaża przedsiębiorców w narzędzia niezbędne do realizacji ich pomysłu i pozyskaniu inwestora lub klienta korporacyjnego.

Przebieg programu

Program rozpoczyna się dwudniowym, pełnym akcji bootcampem, podczas którego zespoły uczą się narzędzi niezbędnych do ich dalszej pracy. Następnie wrócą do domu na trzymiesięczny wirtualny sprint i otrzymają indywidualny coaching od ekspertów branżowych, aby upewnić się, że ich rozwiązania są zarówno solidne technicznie, jak i strategicznie umiejscowione w celu odniesienia sukcesu na rynku. Program kończy DemoDay i wydarzenie dla inwestorów, podczas którego najbardziej utalentowany zespół otrzyma główną nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 euro i być może zdobędzie pierwszego klienta korporacyjnego.

Trwa nabór do najbliższej edycji

Do 30 kwietnia trwa rekrutacja zespołów do tegorocznej edycji akceleratora. Zespół musi składać się z przynajmniej dwóch uczestników z uzupełniającymi się umiejętnościami umożliwiającymi prace i rozwijanie zgłoszonego rozwiązania wykorzystującego technologie IoT i Galileo. Ponadto proponowane rozwiązanie  musi odpowiadać na jedno z branżowych wyzwań. Organizatorzy czekają na zespoły rezydujące na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu naboru jury przystąpi do oceny zgłoszeń, o której wyniku zespoły dowiedzą się w połowie czerwca. Jeśli zostaliście wybrani – czas zabrać się do pracy.

W ramach najbliższej edycji uczestnicy mogą zgłaszać rozwiązania odpowiadające na dwa wyzwania poświęcone realnym potrzebom dwóch branży. Są to:

  • Transport i logistyka w połączonym świecie
    Wydajne usługi transportowe mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania skutecznego handlu transgranicznego i napędzania działalności gospodarczej w całej Europie. W tym wyzwaniu uczestnicy będą musieli opracować innowacyjne rozwiązania, które obejmują każdy aspekt procesu logistycznego, od zakupu po dystrybucję i zapewnienie jakości po drodze.
  • Robotyka mobilna i automatyzacja jako przewaga konkurencyjna
    Transformacyjny wzrost jest kluczowym czynnikiem napędzającym konkurencję między firmami. IoT w połączeniu z robotyką mobilną i automatyzacją to tylko jeden ze sposobów, w jaki firmy wykorzystują technologię do zmniejszania kosztów operacyjnych. W ramach tego wyzwania uczestnicy będą musieli zbudować rozwiązanie IoT, które wykorzystuje mobilną robotykę i / lub technologie automatyzacji, aby poprawić precyzję i wydajność w produkcji i dostarczaniu produktów codziennego użytku.

Opracowanie tych wyzwań było wynikiem dokładnego przemyślenia i szeroko zakrojonych badań nad tym, gdzie Galileo może mieć pozytywny wpływ na rozwiązania IoT. Zespoły oraz ich umiejętności techniczne, kreatywne i biznesowe zostaną przetestowane podczas tworzenia rozwiązania, które musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące zasilania IoT. Organizatorzy zachęcają więc do korzystania z technologii wspomagających, takich jak warstwa komunikacyjna LPWAN, w celu wsparcia rozwiązania i zwiększenia wydajności Galileo. Należy pamiętać, że rozwiązania muszą przynosić klientom wartość dodaną w atrakcyjnej cenie.

Na etapie oceny Wasze aplikacje będą rozpatrywane przez pryzmat 6 kryteriów: potencjału rynkowego, poziomu innowacyjności, wykonalności technicznej, waszych umiejętności i tego, jak wspierają opracowywane rozwiązanie, modelu biznesowego i jakości zgłoszenia.

Jeśli macie pomysł na rozwiązanie, które będzie odpowiedzią na jedno z wyzwań i chcecie powalczyć o główną nagrodę, a przy tym zyskać ciekawe doświadczenia, ogrom wiedzy i wartościowych kontaktów – zgłoście się do Point.IoT.

Wszystkie szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Point.IoT

Inne w tej kategorii

IoT North Poland Hub kandydatem do statusu Europejskiego Huba Innowacji Cyfrowych IoT North Poland Hub kandydatem do statusu Europejskiego Huba Innowacji Cyfrowych
IoT North Poland Hub kandydatem do statusu Europejskiego Huba Innowacji Cyfrowych

IoT North Poland Hub, którego koordynatorem jest Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. znalazł się w gronie krajowych kandydatów, którzy ubiegać się będą o status Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs – EDIH). Zadaniem...

Granty na cyfryzację – zdobądź środki na rozwój firmy Granty na cyfryzację – zdobądź środki na rozwój firmy
Granty na cyfryzację – zdobądź środki na rozwój firmy

22 marca 2021 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór wniosków w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działania 2.4 „Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji” Poddziałania 2.4.1 „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB”...

Cyfrowa Dekada i Cyfrowy Kompas Europejski Cyfrowa Dekada i Cyfrowy Kompas Europejski
Cyfrowa Dekada i Cyfrowy Kompas Europejski

Komisja przedstawiła wizję, cele i możliwości efektywnej cyfrowej transformacji Europy do 2030 r., czyli w okresie tzw. Cyfrowej Dekady. Ambicją UE jest osiągnięcie suwerenności cyfrowej w otwartym i wzajemnie połączonym świecie oraz prowadzenie polityk cyfrowych,...

Point.IoT – akcelerator nowej generacji Point.IoT – akcelerator nowej generacji
Point.IoT – akcelerator nowej generacji

Do 30 kwietnia 2021 startupy technologiczne mogą zgłaszać się do międzynarodowego programu akceleracyjnego Point.IoT. Program ten wspiera innowacje dzięki technologiom Internetu Rzeczy i Galileo – unijnego globalnego systemu nawigacji satelitarnej. Point.IoT to nowy program, mający...