Microsoft inwestuje w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej

Jedna z największych firm technologicznych zainwestuje 1 mld dolarów w rozwój cyfryzacji w Polsce. 5 maja 2020 r. ogłoszono partnerstwo Microsoft i Operatora Chmury Krajowej, którego celem jest zapewnienie krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostępu do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise.

W ciągu najbliższych 7 lat będziemy mogli obserwować efekty realizacji tej Inicjatywy, która z założenia ma łączyć bogate doświadczenie w zakresie transformacji cyfrowej z dużym zaangażowaniem w podnoszenie kwalifikacji z zakresu chmury obliczeniowej. W tym czasie planowane jest podjęcie szeregu działań na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcia transformacji cyfrowej i budowy pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft.

Wspieranie lokalnych organizacji i ich transformacji ma odbywać się z wykorzystaniem możliwości i potencjału nowego regionu data center, z korzyścią dla polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku, takich jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia. W efekcie mają powstać najbardziej zaawansowane technologie chmury obliczeniowej, na których skorzystają klienci, ale i społeczeństwo, ponieważ zwiększą one ich konkurencyjność i udostępnią innowacyjne rozwiązania, które posłużą organizacjom z wielu branż w Polsce i na całym świecie.

Podnoszenie kwalifikacji

Szczególnie ważnym dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej elementem ogłoszonej strategii jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji. Dzięki niemu lokalni specjaliści i młodzież będą mieli większą szansę na zatrudnienie. Docelowo z programu ma skorzystać około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli, którzy w jego ramach rozwiną swoje kompetencje cyfrowe. „W ten sposób firma dąży do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i osób prywatnych na rynku oraz ułatwienia polskim pracownikom skutecznego wprowadzania innowacji i wdrażania strategii transformacji cyfrowej swoich organizacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej” – czytamy w komunikacie na stronie Microsoft.

W ramach programu odbędą się liczne szkolenia, warsztaty i hakatony, a także programy e-learningowe poświęcone przetwarzaniu danych w chmurze, wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowemu. Uczestnicy podniosą również kompetencje w zakresie Big Data i Internetu rzeczy.

Globalna infrastruktura regionów chmurowych Microsoft

Wraz z nawiązaniem porozumienia, powstały region data center dołącza do globalnej infrastruktury regionów chmurowych Microsoft. W jej skład wchodzi już 59 regionów, umożliwiając bezpieczny dostęp do usług w chmurze ponad 140 krajom. Tym samym polscy przedsiębiorcy uzyskają lokalny dostęp do pełnej oferty Microsoft, czyli m.in. Microsoft Azure, Microsoft 365, czy Power Platform.  

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z oficjalnego ogłoszenia współpracy Microsoft i Operatora Chmury Krajowej:

Inne w tej kategorii

Local Robots Day, 20 kwietnia 2023
Local Robots Day, 20 kwietnia 2023

Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa i Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zapraszają w dniu 20 kwietnia na kolejną edycję Local Robots Day. Local Robots Day, to kolejne wydarzenie promujące robotyzację procesów produkcyjnych organizowane w ramach...

1,3 mld euro z Programu Cyfrowa Europa na transformację i bezpieczeństwo w latach 2023-2024
1,3 mld euro z Programu Cyfrowa Europa na transformację i bezpieczeństwo w latach 2023-2024

Europa Cyfrowa to pierwszy program, którego celem jest jest zbliżanie cyfrowych technologii do społeczeństwa i biznesu. Dzięki całkowitemu budżetowi w wysokości 7 mld euro w latach 2021-2027 zapewni przyspieszenie transformacji cyfrowej w wymiarze społecznym i...

B-Resilient – zrównoważony rozwój i cyfryzacja w sektorze rolno-spożywczym
B-Resilient – zrównoważony rozwój i cyfryzacja w sektorze rolno-spożywczym

Projekt B-Resilient odblokuje rozwój innowacyjnych łańcuchów wartości rolno-spożywczych pochodzenia biologicznego. W ramach B-Resilient zaplanowano pakiet działań wspierających MŚP z sektora przetwórstwa żywności w zakresie zwiększenia odporności. Ma to nastąpić dzięki optymalnemu wykorzystaniu biomasy i odpowiednim...

AI – najlepsze praktyki i możliwości finansowania
AI – najlepsze praktyki i możliwości finansowania

W imieniu Acctio Catalonia Trade and Investment mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w sesji Best Practices in AI & Funding Opportunities, która umożliwi przegląd międzynarodowuych najlepszych rozwiązań w zakresie AI, które zostały już wdrożone...