Microsoft inwestuje w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej

Jedna z największych firm technologicznych zainwestuje 1 mld dolarów w rozwój cyfryzacji w Polsce. 5 maja 2020 r. ogłoszono partnerstwo Microsoft i Operatora Chmury Krajowej, którego celem jest zapewnienie krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostępu do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise.

W ciągu najbliższych 7 lat będziemy mogli obserwować efekty realizacji tej Inicjatywy, która z założenia ma łączyć bogate doświadczenie w zakresie transformacji cyfrowej z dużym zaangażowaniem w podnoszenie kwalifikacji z zakresu chmury obliczeniowej. W tym czasie planowane jest podjęcie szeregu działań na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcia transformacji cyfrowej i budowy pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft.

Wspieranie lokalnych organizacji i ich transformacji ma odbywać się z wykorzystaniem możliwości i potencjału nowego regionu data center, z korzyścią dla polskich instytucji publicznych i przedsiębiorstw z kluczowych sektorów rynku, takich jak administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia. W efekcie mają powstać najbardziej zaawansowane technologie chmury obliczeniowej, na których skorzystają klienci, ale i społeczeństwo, ponieważ zwiększą one ich konkurencyjność i udostępnią innowacyjne rozwiązania, które posłużą organizacjom z wielu branż w Polsce i na całym świecie.

Podnoszenie kwalifikacji

Szczególnie ważnym dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej elementem ogłoszonej strategii jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji. Dzięki niemu lokalni specjaliści i młodzież będą mieli większą szansę na zatrudnienie. Docelowo z programu ma skorzystać około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli, którzy w jego ramach rozwiną swoje kompetencje cyfrowe. „W ten sposób firma dąży do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i osób prywatnych na rynku oraz ułatwienia polskim pracownikom skutecznego wprowadzania innowacji i wdrażania strategii transformacji cyfrowej swoich organizacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej” – czytamy w komunikacie na stronie Microsoft.

W ramach programu odbędą się liczne szkolenia, warsztaty i hakatony, a także programy e-learningowe poświęcone przetwarzaniu danych w chmurze, wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowemu. Uczestnicy podniosą również kompetencje w zakresie Big Data i Internetu rzeczy.

Globalna infrastruktura regionów chmurowych Microsoft

Wraz z nawiązaniem porozumienia, powstały region data center dołącza do globalnej infrastruktury regionów chmurowych Microsoft. W jej skład wchodzi już 59 regionów, umożliwiając bezpieczny dostęp do usług w chmurze ponad 140 krajom. Tym samym polscy przedsiębiorcy uzyskają lokalny dostęp do pełnej oferty Microsoft, czyli m.in. Microsoft Azure, Microsoft 365, czy Power Platform.  

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z oficjalnego ogłoszenia współpracy Microsoft i Operatora Chmury Krajowej:

Inne w tej kategorii

Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r. Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r.
Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r.

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w Regionalnym Forum Innowacji (RFI) w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu 2023. Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i...

VobaTech Conference 2023 VobaTech Conference 2023
VobaTech Conference 2023

Zapraszamy na konferencję VobaTech Conference 2023, której organizatorem jest Partner IoT North Poland Hub – VOBACOM Sp. z o.o. Zanurz się w przyszłość technologii… Zanurz się w przyszłość technologii rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji podczas VobaTech...

Konferencja „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia”, 18 X 2023, CKK Jordanki w Toruniu
Konferencja „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia”, 18 X 2023, CKK Jordanki w Toruniu

Zapraszamy na konferencję „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia” podsumowującą projekt „Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej – I Etap”. Organizatorem konferencji jest Wydział Realizacji E-projektów Departamentu Realizacji Projektów Unijnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W...

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 – XV edycja konkursu!
Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 – XV edycja konkursu!

Zapraszamy do udział w XV edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, którego celem jest wyłonienie oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań przedsiębiorców i naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego. Jeśli masz innowacyjny pomysł lub prowadzisz firmę, która wdraża...