COVID-19 – punkt zwrotny dla Industry 4.0?

Od kilku miesięcy świat zmaga się z nieoczekiwanym zagrożeniem. Wysokorozwinięte społeczeństwa namacalnie doświadczają kruchości życia i ulotności poczucia naszego bezpieczeństwa, niewydolności systemów ochrony zdrowia, aż w końcu coraz bardziej realnej zapaści gospodarczej. Tradycyjnie jednak kryzys oznaczający dla części widmo bankructwa, dla innych staje się nieoczkiwaną szansą rozwoju.

Kryzys znaczy przełom

Pochodzące z greki słowo kryzys, kojarzące się dzisiaj przede wszystkim z załamaniem (systemu politycznego, ekonomicznego itp.) pierwotnie miało nieco inne znaczenie. Słowa tego używano, gdy intencją było wskazanie na punkt zwrotny, okres przełomu. Wygląda na to, że właśnie w takim miejscu znalazły się w szczególności te gospodarki, które dotąd ciągle bazowały na klasycznych metodach wytwarzania, świadczenia pracy. Z dnia na dzień sektory, które swoją propozycję wartości dostarczały w klasyczny stacjonarny sposób, muszą przestawiać się na różne formy pracy zdalnej. Pojawienie się na nieoczekiwaną skalę czynnika ryzyka wymusza przyspieszoną adaptację do realiów rewolucji przemysłowej 4.0. Wygrają ci, którzy lepiej i szybciej zaadaptują się do nowych warunków.

Niewątpliwie wygramy wszyscy, jeżeli jak najszybciej do nowych wyzwań dostosuje się sektor medyczny, co zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa pacjentów i personelu oraz jego większą wydajność.

Bezpieczeństwo

ISINNOVA to włoski technologiczny startup, którego zespół w ciągu kilkudziesięciu godzin, w sytuacji braku możliwości pozyskania oryginalnych części, korzystając z technologii druku 3D, dostarczył zastawki, niezbędne dla właściwej pracy respiratorów. Możliwe było to tylko i wyłącznie dzięki nadzwyczajnym okolicznościom, które umożliwiły tymczasowe pominięcie procesu certyfikacji. Kreatywność ludzka w połączeniu z technologią po raz kolejny okazała się nieoceniona w walce o ludzkie życie.

Wydajność

Warsaw Genomics to firma na co dzień specjalizująca się w szerokiej gamie testów genetycznych. W sytuacji pandemii zespół całkowicie skoncentrował swoje działania na testach molekularnych pod kątem diagnostyki dostarczanych im próbek od pacjentów podejrzewanych o zakażenie. W ciągu 14 dni, m.in. dzięki zastosowaniu rozwiązań robotycznych, zwiększyli swoje możliwości o 100%! – z 1000 do 2000 testów na dobę, a docelowo mają ich wykonywać jeszcze więcej. Inny przykład, to zaangażowanie zasobów sztucznej inteligencji chińskiego serwisu aukcyjnego Alibaba, dzięki czemu w znaczący sposób ograniczono czas sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa oraz pracy nad lekami.

Pieniądze

Te wybrane przykłady są tylko trzema z niezliczonych inicjatyw podejmowanych przez zespoły, których celem jest ochrona ludzkiego życia i zmniejszanie skutków pandemii. Na to wszystko potrzebne są jednak pieniądze. Ich źródłem są oczywiście budżety poszczególnych państw, sponsorzy, ale także organizacje międzynarodowe. Przykładowo na poziomie europejskim 16 marca br. zakończył się nabór w ramach pilotażowego działania Akcelerator Europejskiej Rady Innowacyjności (ang. The European Innovation Council Accelerator Pilot), na który wpłynęło ponad 1000 wniosków, których przedmiotem jest walka z koronawirusem. Na poziomie krajowym na różne formy przeciwdziałania COVID-19 środki dostępne są m.in. za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Również na poziomach wojewódzkich, wprowadzane są odpowiednie zmiany, aby możliwie szeroki strumień środków popłynął do tych, którzy aktywnie zaangażowali się w opanowanie epidemii, w tym poprzez dostarczanie nowych rozwiązań technologicznych – RPO na walkę z koronawirusem i wsparcie biznesu.

Punkt zwrotny – tak czy nie?

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że tak, jeśli decydenci odpowiedzialni za kreowanie polityki ochrony zdrowia, zarządzający przedsiębiorstwami i organizacjami (niezależnie od sektora) wyciągną wnioski i podejmą działania zabezpieczające nas na ewentualne przyszłe podobne zdarzenia.

Praktycznie jest jednak pewne, że nie, jeżeli pozostaniemy przy klasycznym „jakoś to będzie”.

Inne w tej kategorii

Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r. Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r.
Regionalne Forum Innowacji – 7 listopada 2023r.

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w Regionalnym Forum Innowacji (RFI) w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu 2023. Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i...

VobaTech Conference 2023 VobaTech Conference 2023
VobaTech Conference 2023

Zapraszamy na konferencję VobaTech Conference 2023, której organizatorem jest Partner IoT North Poland Hub – VOBACOM Sp. z o.o. Zanurz się w przyszłość technologii… Zanurz się w przyszłość technologii rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji podczas VobaTech...

Konferencja „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia”, 18 X 2023, CKK Jordanki w Toruniu
Konferencja „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia”, 18 X 2023, CKK Jordanki w Toruniu

Zapraszamy na konferencję „Cyfrowa przyszłość sektora ochrony zdrowia” podsumowującą projekt „Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej – I Etap”. Organizatorem konferencji jest Wydział Realizacji E-projektów Departamentu Realizacji Projektów Unijnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W...

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 – XV edycja konkursu!
Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 – XV edycja konkursu!

Zapraszamy do udział w XV edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw, którego celem jest wyłonienie oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań przedsiębiorców i naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego. Jeśli masz innowacyjny pomysł lub prowadzisz firmę, która wdraża...