Komisja Europejska przyjęła dwa wieloletnie programy pracy (ang. Work Programmes) dla Programu Europa Cyfrowa. Łączny zaplanowany budżet na lata 2023-2024 wynosi blisko 1,3 mld euro, z tego 553 mln zostaną rozdzielone w ramach konkursów przewidzianych na 2023 r. Programy pracy uwzględniają działania wspierające strategiczne inwestycje, które odegrają zasadniczą rolę w realizacji zamierzeń Cyfrowej Dekady.
W ramach działań przewidzianych do realizacji w Głównym Programie Pracy Programu Europa Cyfrowa (ang. Main DEP Work Programme) alokowana będzie kwota 909,5 mln euro. Dzięki tym środkom wsparcie będzie udzielone na kontynuację i rozwój przedsięwzięć zapoczątkowanych w lata 2021-2022, a wśród nich:
Angażowanie technologii cyfrowych w działania związane z ochroną środowiska będzie polegało m.in. na wsparciu kolejnych etapów rozwoju „cyfrowego bliźniaka Ziemi” realizowanego w ramach inicjatywy Destination Earth.
Innym rodzajem projektów wspieranych w ramach Głównego Programu Pracy na lata 2023-2024 będzie tworzenie programów edukacyjnym na poziomie szkolnictwa wyższego, których zakres ma obejmować, np.:
Oprócz powyższych w ramach konkursów będzie można uzyskać środki na realizację projektów związanych z:
Równolegle do Głównego Programu Pracy Komisja Europejska opublikowała drugi, który koncentrować się będzie na kwestiach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym. Na ten cel w lata 2023-2024 z Programu Europa Cyfrowa przeznaczonych będzie 375 mln euro.
Jednym z działań podejmowanych w ramach programu będzie dalszy rozwój krajowych i międzynarodowych Security Operations Centres. Przybliży to realizację projektu utworzenia najnowocześniejszego ekosystemu wykrywania zagrożeń i analizy incydentów cyfrowych.
Ważne linki:
Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa i Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zapraszają w dniu 20 kwietnia na kolejną edycję Local Robots Day. Local Robots Day, to kolejne wydarzenie promujące robotyzację procesów produkcyjnych organizowane w ramach...
Europa Cyfrowa to pierwszy program, którego celem jest jest zbliżanie cyfrowych technologii do społeczeństwa i biznesu. Dzięki całkowitemu budżetowi w wysokości 7 mld euro w latach 2021-2027 zapewni przyspieszenie transformacji cyfrowej w wymiarze społecznym i...
Projekt B-Resilient odblokuje rozwój innowacyjnych łańcuchów wartości rolno-spożywczych pochodzenia biologicznego. W ramach B-Resilient zaplanowano pakiet działań wspierających MŚP z sektora przetwórstwa żywności w zakresie zwiększenia odporności. Ma to nastąpić dzięki optymalnemu wykorzystaniu biomasy i odpowiednim...
W imieniu Acctio Catalonia Trade and Investment mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w sesji Best Practices in AI & Funding Opportunities, która umożliwi przegląd międzynarodowuych najlepszych rozwiązań w zakresie AI, które zostały już wdrożone...