3F – Future of farm to fork

W związku z trwającą pandemią COVID-19 i idącymi za nią negatywnymi skutkami odczuwalnymi przez każdy sektor gospodarki, powstają liczne inicjatywy dedykowane konkretnym branżom. Projekt „The future of farm to fork (akronim: 3F)” jest jedną z nich i powstał, by wesprzeć w walce z negatywnymi skutkami kryzysu sektor rolno-spożywczy w woj. kujawsko-pomorskim.

Największe problemy, z którymi mierzą się rolnicy i producenci żywności, to ograniczenia w handlu, ale i utrudniona logistyka i organizacja dostaw. W tych trudnych czasach najwygodniejsze wydaje się maksymalne skrócenie łańcucha dostaw, a więc bezpieczne zakupy w formule „od pola do stołu”.

Krótkie łańcuchy dostaw wspierane są przez Unię Europejską w ramach  strategii „od pola do stołu”, mającej zapewnić Zdrowszy i bardziej zrównoważony system żywnościowy na jej terenie.

Stosowanie krótkiego łańcucha dostaw wiąże się z koniecznością rozwijania rozwiązań informatycznych, które dostarczą małym gospodarstwom narzędzia pozwalające konkurować ceną, bezpieczeństwem dostaw i jakością żywności z dużymi, międzynarodowymi producentami żywności..

Jedynie zdolność do skutecznego konkurowania na rynku dzięki wsparciu rozwiązań IT pozwoli małym gospodarstwom na efektywne funkcjonowanie w dobie koronawirusa.

Rozwiązań takich chcemy szukać podczas Hackathonu. Uczestnicy wydarzenia, pod okiem ekspertów i mentorów, będą dążyć do wypracowania innowacyjnych i efektywnych rozwiązań informatycznych wspierających system sprzedaży bezpośredniej lub z jak najmniejszym udziałem pośredników, co da szansę na rozwój podejścia „od pola do stołu”.