Cyfrowa dekada, to inicjatywa Komisji Europejskiej nakierowana na społeczno-gospodarczą transformację cyfrową. Określa ona wizję i kierunek transformacji cyfrowej w Europie, która ogłoszona została w marcu 2021 r. Kluczowe dla przedstawionej koncepcji kierunki, to:
Komisja Europejska będzie realizować ambicje cyfrowe UE do 2030 r. m.in. przez:
Oprócz tego cele będą realizowane przez projekty z udziałem Partnerów z różnych krajów. Oparte będą one na wspólnych inwestycjach UE, państw członkowskich i sektora prywatnego.
Wychodząc na przeciw realizacji celów, które definiuje Cyfrowa Dekada Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. poprzez Enterprise Europe Network oraz IoT North Poland Hub organizuje w ramach Forum Innowacji Nauki Biznesu i Samorządu cykl prelekcji poświęconych tematyce transformacji cyfrowej. Wśród poruszonych tematów znajdą się wątki oczywiste. Po pierwsze porozmawiamy o finansach na lata 2021-2027, które będą mogły wesprzeć cyfrową transformację. Po drugie przedstawione zostaną konkretne przykłady zastosowania technologii zgodnych z trendami Przemysłu 4.0: AR/VR. Ponadto będzie mowa także o kwestiach być może mniej oczywistych, ale nie mniej ważnych. Wśród niewątpliwie są zagadnienia etyczne związane z wykorzystywaniem danych pozyskiwanych przez technologię i wykorzystywaniem tzw. sztucznej inteligencji.
Wśród ekspertów, którzy zgodzili się wziąć udział w sesji „Cyfrowa dekada…” znaleźli się m.in.:
Michał Polański – Dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości; Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Odpowiada za działania związane z promocją przedsiębiorczości, szkoleniem i umiędzynarodowieniem MŚP, w tym m.in. za projekty: Centrum Rozwoju MŚP, Enterprise Europe Network, Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców oraz Branżowy Program Promocji branży IT/ICT. Jest absolwentem Prawa UW, Doktorem Nauk Prawnych i członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie w Orleanie (Francja).
Karol Polasik – Prezes Zarządu w firmie informatycznej VOBACOM sp. z o.o., w której pełni także rolę Dyrektora ds. Rozwoju – jest odpowiedzialny przede wszystkim za sferę innowacji (B+R) i strategię spółki, a także Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu. Ponadto jest sympatykiem wszelkich inkubatorów i akceleratorów, wspierających nowatorskie podejście w biznesie i innowacje, a także jest promotorem przedsiębiorczego podejścia wśród młodych ludzi i tworzenia start-upów.
ks. prof. dr hab. Piotr Roszak – Profesor na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu oraz profesor uczelni na Uniwersytecie Navarry w Pampelunie, w Hiszpanii, gdzie w 2009 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Scientia et Fides” poświęconego debacie nauki i religii. Koordynator powstającego Laboratorium Etyki Cyfrowej zaangażowany w międzynarodowe grupy badawcze związane z cyberbezpieczeństwem i wolnością religijną (Madryt, Barcelona). W 2021 r. uzyskał Medal for Excellence in Christian Philosophy przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Étienne’a Gilsona. Beneficjent grantów Fundacji Templetona, NCN w Polsce i instytucji hiszpańskich. Członek Comite de Expertos del Camino de Santiago w Hiszpanii.
Radosław Komuda – doktorant „Academii Copernicany” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Beneficjent „Diamentowego Grantu” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako stypendysta rządu Japonii odbywał studia podyplomowe i doktoranckie na Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo, w Japonii. Uhonorowany tytułem Rumaka Nauki „za wybitne osiągnięcia na polu nauki i godne reprezentowanie Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kraju i na świecie”. Jedyny w Polsce Campus Director nominowany w tegorocznej edycji Hult Prize, będącej największy na świecie konkursem przedsiębiorczości społecznej. Pomysłodawca Laboratorium Etyki Cyfrowej w Toruniu.
Sesja, o której mowa, to tylko wydarzenia, którego pomysłodawcą jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego. Partnerami merytorycznymi KPCNT odpowiedzialnymi za organizację poszczególnych ścieżek obok Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.